Na podłogę terakota, gres, czy glazura?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, glazura jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie stosuje się jej na podłogach.
W kwestii pokrycia podłogi, najlepiej wybierać pomiędzy gresem a terakotą.
Gres czy terakota do łazienki?
W łazience gres sprawdzi się świetnie pod każdym względem – nie nasiąka wodą i jest odporny. Nie zaleca się stosowania gresu polerowanego, ponieważ nawet lekko wilgotny staje się bardzo śliski. Gres szkliwiony to dobra opcja! Pozwoli na funkcjonalne i bardzo estetyczne wykończenie łazienki.
Jak sprawa wygląda z terakotą? Podobnie jak w przypadku gresu! Terakota jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż gres, jednak w łazience płytki nie są narażone na częste uderzenia i tarcie. Warto podkreślić, że terakota jest cieplejsza w dotyku, dlatego tak często ląduje na podłogach w naszych łazienkach.
Zarówno gres, jak i terakota dobrze przewodzą ciepło, dlatego sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Przy wyborze płytek do łazienki zwróć uwagę na takie parametry jak nasiąkliwość i antypoślizgowość.
Gres czy terakota do kuchni?
Kuchnia to miejsce dosyć mocno eksploatowane, a tym samym bardziej narażone na uderzenia, otarcia, zarysowania. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się wytrzymały gres, najlepiej taki o gładkiej powierzchni, która będzie łatwa do sprzątania. Polecany jest gres o wysokiej klasie ścieralności (III-V) i z odpornością na preparaty chemiczne.
Terakota jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne, jednak różnica w wytrzymałości jest na tyle mała, że z powodzeniem można ją stosować w kuchniach.
Gres czy terakota do salonu?
Jeśli mowa o salonie, to możemy w pełni postawić na wygląd i nie martwić się o wybór. Zarówno gres, jak i terakota sprawdzą się w warunkach salonu bardzo dobrze. W tym pomieszczeniu płytki nie są narażone na mocną eksploatację i uszkodzenia, więc wybierz te płytki, które najbardziej Ci się podobają.
Gres czy terakota na taras?
Biorąc pod uwagę całokształt i sumę właściwości materiału, na prowadzenie wysuwa się gres. Dobrze radzi sobie w warunkach zewnętrznych, wystawiony na działanie różnych temperatur, opadów atmosferycznych, wilgoci i promieni słońca. Polecamy postawić na mrozoodporne płytki gresowe, najlepiej w antypoślizgowej wersji. Poza antypoślizgowością, zwróć uwagę również na nasiąkliwość – nie powinna wynosić więcej niż 3%.
Realizacje glazurnicze od URB Fudali
Jeśli masz jakieś pytanie lub wątpliwości, to skontaktuj się z nami. Gwarantujemy, że znamy się na rzeczy. Zobacz nasze realizacje glazurnicze i zobacz, w jaki sposób działamy > REALIZACJE GLAZURNICZE.